החשיבות של מערכות יחסים בעסקים – מאמר מאתר וואלה

העובדים משקיעים מזמנם, אבל בימים כאלה אתם לא בהכרח רואים את זה. הנה כמה כללים לניהול מערכות יחסים איכותיות עם העובד, שיסייעו להפוך את העסק למצליח

מערכת יחסים בהגדרתה היא חיבור וקשר בין אנשים. העולם העסקי בנוי על מערכות יחסים – בין עובד למעביד, בין עובד ללקוח, בין עובד לספק ועוד. אחד הפרמטרים שמשפיעים על הצלחתם של עסקים זה איכות מערכות היחסים שהם מנהלים. כי המהות של עסק זה אנשים למען אנשים. עם כניסתם של הבידודים החברתיים העניין הפך להיות משמעותי עוד יותר. בתקופה שבה מרבית העובדים עושים זאת מהבית, ושעות העבודה הפכו להיות גמישות יותר (אחרי שהילדים הולכים לישון, לפנות בוקר, אחרי שהזומים נגמרים וכו'), איכות העבודה נמדדת על פי תפוקה ולאו דווקא על פי כמות הזמן שהשקיע.

למה הכוונה? ישנם אנשים שעובדים 8 שעות ביום ומשתכרים 5,000 שקל בחודש, לעומת אחרים שעובדים את אותה כמות שעות ומשתכרים 30,000 שקל בחודש. ההבדל ביניהם הוא בערך שהם מביאים לעסק. הבשורה המשמחת היא שבעזרת סט של כללים ניתן לשפר את מערכות היחסים. כיוון שחלק מתהליך הלמידה של ניהול עסקים, נמצא גם ניהול מערכות היחסים בין העובד למעביד, במטרה להצעיד את העסק קדימה. אלה הכללים לניהול מערכות יחסים איכותיות שיתרמו לעסק ויהפכו אותו למצליח.

  • פיטורין. נפתח בנקודה הכואבת של התקופה, כאשר בעל העסק צריך לבחון מי עובד חיוני, ומי לא. אבל לגייס ולהכשיר עובד חדש, זהו תהליך יקר. לכן לפני שמפטרים, כדאי לזמן את העובד לשיחת תיאום ציפיות. לברר האם המטרות שלו דומות למטרות העסק. במקביל לשאול אם לא הוא, מי יעשה את העבודה במקומו, מה הכישורים שאותו עובד יצטרך ולהתחיל בתהליך גיוס. את מי מפטרים? את זה שעסוק בלספר לכם למה הוא לא עמד במשימה, את העובד שלא מייצר תפוקה מספקת, לא לוקח אחריות, לא מגדיל ראש. בעיקר לא כיף לכם לעבוד איתו ואתם לא סומכים עליו. לנושא התפוקה יש השפעה רחבה, כיוון שישנם מקרים של עובדים שעושים עבודה איכותית, אבל יזלזלו את הזמן והאנרגיה שלכם, בעיקר סביב נושאים שליליים.
  • מיקוד בהגדלת הכנסות במקום בצמצום הוצאות. שמעתי על מקרים בהם בעלי עסקים הוציאו עובדים לחל"ת מתוך לחץ ורצון לצמצם הוצאות. זה אומר שהם עסוקים בהקטנת ההוצאות במקום בהגדלת ההכנסות. אם זה בא על חשבון עובד, זוהי ירייה ברגל כי עובד שירגיש שחוסכים ממנו יחסוך מהעסק.
  • הקשבה. גם לעובד יש בעיות ואתגרים והוא רוצה לדעת שיש מי שמקשיב לו, ורואה אותו. שהוא חשוב ונחוץ לעסק. מה גם שהעובד נמצא בקשר ישיר עם הלקוחות, ולכן הידע והניסיון שלו יכולים לסייע לכם כבעלי העסק להיפתח לזוויות חשיבה חדשות ויצירתיות. אחת מחברות הטכנולוגיה המפורסמות בעולם נקטה זה מכבר גישה ניהולית מהפכנית, כאשר הכריזה על יום אחד בשבוע, שבו העובד עושה הכול פרט לעבודה עצמה. ואנחנו מדברים על חברה שמתגמלת את עובדיה בנדיבות, ואנשים עומדים בתור לעבוד בה. זה מייצר חשיבה יצירתית, מונע שחיקה, משדר לעובד שהוא נכס יקר לעסק, ורוצים לשמוע אותו.
  • תגמול. כל אחד רוצה להרגיש מוערך. תנו מתנות, צ'ופרים או בונוסים עם הגעת העובד ליעדים והצלחות. כשהעובד שלך נותן מעצמו, תן בחזרה. אבל בהפתעה ולא בגישת המשא ומתן של אם תגיע ליעד הזה תקבל את הבונוס הזה. כי זה לאו דווקא מייצר את אותה הבערה הפנימית שאנחנו קוראים לה מוטיבציה.
  • השגת יעדים. כל אחד רוצה להרגיש התקדמות לעבר יעד שהוא רוצה להשיג. כולל המנכ"ל. אנשים צריכים לכבוש מטרות, אחרת הם משתעממים .מנגד, גם אתגר גדול מידי יכול להכניס לסטרס של חוסר הצלחה. ולכן, צריך אתגר מידתי.
  • שייכות. כל עובד צריך להרגיש שהוא שותף של מערכת מסוימת. אנחנו יצורים שבטיים ורוצים להרגיש חלק ממשהו. אנשים מדברים ב-אנחנו ולא באני.
  • עובדים הם נקודת החוזק של העסק ולא נקודת התורפה שלו. בעלי עסקים רבים אומרים שעובדים הם נקודת התורפה של עסק. זה קורה בעיקר כשלא מכשירים את העובדים, שמנהלים מקום שבו העובדים ממורמרים ולא מרגישים מוערכים, או שמנהל רוצה לעשות את מרבית הדברים בעצמו, כיוון שהוא לא סומך על העובד. זכרו ששכר הוא רק פרמטר אחד בבחירת העבודה. חשוב מאוד לעובד להרגיש מוערך.

בסופו של דבר כולנו אנשים וכמעט כל בעל עסק היה פעם שכיר. בשביל להנהיג אנשים שיעזרו לכם להוביל את העסק למקום שאתם רוצים, צריך להשקיע במערכות היחסים. זה חלק אינטגרלי מניהול העסק.

קישור למאמר המלא ===> https://finance.walla.co.il/item/3393138

כתיבת תגובה